KARDELEN KOLEJİ FORUMU

Hoşgeldiniz

Kardelen Koleji Forumu


  Akaryakıt Kaçağına Çözüm

  Paylaş
  avatar
  enesberkgüçlü
  Yeni Üye
  Yeni Üye

  Erkek
  Mesaj Sayısı : 1345
  Nerden : Nevşehir
  İş/Hobiler : futbol oynamak,bilgisayarla uğraşmak
  Kayıt tarihi : 16/04/08

  Kişi sayfası
  Paylaşım:
  9999/1000  (9999/1000)
  Güç:
  9999/1000  (9999/1000)
  Tecrübe:
  9999/1000  (9999/1000)

  Akaryakıt Kaçağına Çözüm

  Mesaj tarafından enesberkgüçlü Bir Ptsi Haz. 02, 2008 6:44 pm

  Maliye Bakanlığı, akaryakıt kaçakçılığının önüne geçilebilmesi için, üzerinde çalışılan projeyi tanıttı. Proje ile Maliye, akaryakıt kaçakçılığına darbeyi indirecek.

  Maliye Bakanlığı, akaryakıt kaçakçılığının önüne geçilebilmesi için bütün istasyonlardaki akaryakıt satışlarını elektronik ortamda takibe alıyor.
  Üzerinde çalışılan proje ile akaryakıt istasyonlarının, pompalara bağlı ödeme kaydedici cihazlar aracılığıyla yaptıkları satışlara ilişkin bilgiler, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenecek formatlarda ve herhangi bir müdahaleye imkan vermeyecek şekilde, elektronik ortamda muhafaza edilecek. Bu bilgiler, pompa yazar kasalarına monte edilecek küçük bir cihazın da yardımıyla yine elektronik ortamda ve otomatik olarak, Başkanlığın Bilgi İşlem Merkezi'ne aktarılacak.
  Bu amaçla hazırlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğ Taslağına göre, akaryakıt istasyonlarındaki yazar kasaları üreten firmalar, taşıt kimlik birimi sistemiyle ilgili teknik düzenlemeler sırasında, satış bilgilerini Gelir İdaresi Başkanlığına gönderecek cihazları da yazar kasaya monte edecek.
  Uygulamanın başlangıç tarihi ile satış bilgilerinin muhafazası, Gelir İdaresine gönderilme süresi ve yükümlülüğe aykırı davrananlara verilecek cezalar Maliye Bakanlığının daha sonra hazırlayacağı bir tebliğle ilan edilecek.
  Bu şekilde hem akaryakıt kaçakçılığı ile hem de sektördeki vergi kayıp ve kaçağı ile daha etkin şekilde mücadele edilebileceği vurgulanıyor.

  12 MİLYON ARACA "KİMLİK" TAKILACAK
  Bakanlık, taşıt tanıma sisteminin iller ve model itibariyle araçlara uygulanması konusunda da bir takvim belirleyecek. "Taşıt Tanıma Sistemi" ile yaklaşık 12 milyon araca "kimlik" takılacak.
  Araç sahipleri, plaka ve motor numarasını vererek, servislerden taşıt tanıma sistemini talep edecek. Araç sahipleri çipli tanıma etiketini alarak, aracına yapıştıracak. Yaklaşık 12 milyon araca kimlik takılması işlemi de 2 yıl içinde bitirilecek.

   Forum Saati Cuma Ara. 14, 2018 1:17 am