KARDELEN KOLEJİ FORUMU

Hoşgeldiniz

Kardelen Koleji Forumu


  Şanlıurfa'da ikinci AIDS'li kan skandalı

  Paylaş
  avatar
  ll * Gokche * ll
  Süper Moderatör
  Süper Moderatör

  Kadın
  Mesaj Sayısı : 736
  Yaş : 23
  Nerden : biyerlerden...
  İş/Hobiler : müzik...internet...gezmek tozmak...ders...fln
  Lakap : gökçes
  Kayıt tarihi : 17/04/08

  Kişi sayfası
  Paylaşım:
  1000/1000  (1000/1000)
  Güç:
  1000/1000  (1000/1000)
  Tecrübe:
  1000/1000  (1000/1000)

  Şanlıurfa'da ikinci AIDS'li kan skandalı

  Mesaj tarafından ll * Gokche * ll Bir Cuma Mayıs 30, 2008 6:57 pm

  ŞANLIURFA'da, Işıkgöz Ailesi'ne Kızılay'dan AIDS'li kan verilmesinin üzerinden 12 yıl geçtikten sonra, aynı kentte ikinci AIDS'li kan skandalı ortaya çıktı. Halen Ankara'da AIDS tedavisi gören 1.5 yaşındaki Y.Ç.'ye iddiaya göre 1 ay önce Şanlıurfa Devlet Hastanesi'nde yanık tedavisi görürken hastanenin kan bankasından HIV virüsü taşıyan kan verildi. Sağlık Bakanlığı müfettişleri olayla ilgili Şanlıurfa'da inceleme başlattı.

  Geçen ay merkeze bağlı Ulucanlar Köyü'nün Karagöz Mezrası'nda üzerine sıcak su dökülerek vücudunda yanıklar oluşan Y.Ç., yakınları tarafından Şanlıurfa Devlet Hastanesi Yanık Ünitesi'ne götürüldü. Burada tedavisi sırasında küçük çocuğa kan verilmesi gerekti. Hastanenin kan merkezinde daha önce bir bağışçıdan alınan ve ‘HIV virüsü’ taşıdığı ileri sürülen kan verildi. Ancak sağlığı düzelmeyen minik Y.Ç. daha sonra tedavi için Adana'ya götürüldü.

  KAN ÖRNEĞİ ‘HIV POZİTİF’ ÇIKTI

  Adana'da yapılan kan analizlerinde HIV virüsünden şüphelenen doktorlar, Y.Ç.'nin kan örneğini Ankara Hıfzıssıhha Kurumu'na gönderdi. Ankara'ya gönderilen kan örneğin ‘HIV pozitif’ çıkması üzerine, Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü aileyi uçakla tedavi için Ankara'ya gönderdi ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavisine başlandı.

  Skandalın ortaya çıkmasının hemen ardından Sağlık Bakanlığı tarafından görevlendirilen bir başmüfettiş, Şanlıurfa'ya gelerek konuyla ilgili inceleme başlattı. İncelemelere devam eden başmüfettişin talimatıyla görevde ihmali bulunduğu ileri sürülen bir hemşire ile kimlikleri açıklanmayan bazı görevliler açığa alındı.

  Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Nevzat Yetkin ile Şanlıurfa Devlet Hastanesi Başhekimi İdris Ahmet Çakır olayı doğrularken açıklama yapmaktan kaçındı.

  DAHA ÖNCEKİ SKANDAL

  1996 yılında Şanlıurfa Doğum Hastanesi'nde sezaryenle yaptığı doğum sırasında Kızılay'dan alınan bir ünite kanla AIDS hastalığının pençesine düşen Siverekli Müzeyen Işıkgöz, 2 yıl sonra bebeği Rukiye Işıkgöz'ü kaybetmişti. Müzeyyen Işıkgöz ise 2007'de yaşamını yitirmişti. Işıkgöz Ailesi, açtığı davada 110 bin YTL tazminat almıştı.  DOĞRULAMA TESTLERİ HENÜZ SONUÇLANMADI

  Şanlıurfa’da HIV’li kan verildiği bildirilen 1 yaşındaki bebeğin Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Ünitesinde ayaktan tedavi gördüğü, yapılan doğrulama testlerinin ise henüz sonuçlanmadığı öğrenildi.

  AA muhabirinin hastane yetkililerinden aldığı bilgiye göre, ikinci derece yanık nedeniyle tedavi altına alındığı Şanlıurfa Devlet Hastanesi Yanık Tedavi Ünitesinde verilen kanın HIV ( ) olduğu belirlendikten sonra Sağlık Bakanlığı tarafından Ankara’ya getirilen 1 yaşındaki bebek, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Ünitesinde ayaktan takip ediliyor.

  Bebeğin burada yapılan tetkiklerde de HIV ( ) olduğunun belirlendiğini belirten yetkililer, "Ancak kesin bir şey söyleyebilmek için doğrulama testlerinin sonuçlarının alınması gerekiyor. Çünkü antikor testleri bazen yanıltıcı olabiliyor. Anne ve babadan alınan kan örneklerine de bakılıyor. Bütün bunların sonuçlarının beklenmesi lazım" diye konuştular.

  Doğrulama testlerinin pozitif çıkması, anne ve babada HIV’e rastlanmaması halinde, bebeğin HIV’i verilen kandan kaptığı sonucuna
  varılabileceğini bildiren yetkililer, "O zaman kanı veren kişiye de ulaşılması gerekebilir. Tedavi süreci yapılan testlerin sonuçlarına göre
  başlayacak" dediler.

   Forum Saati Ptsi Ekim 22, 2018 6:48 am