KARDELEN KOLEJİ FORUMU

Hoşgeldiniz

Join the forum, it's quick and easy

KARDELEN KOLEJİ FORUMU

Hoşgeldiniz

KARDELEN KOLEJİ FORUMU

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kardelen Koleji Forumu

5 posters

İlginç Türk Şarkıları

kaan
    kaan
    Administratör
    Administratör

Erkek
    İş/Hobiler : öğrenci-bilgisayar
    Lakap : Site Kurucusu

Kişi sayfası
    Paylaşım:
    İlginç Türk Şarkıları Left_bar_bleue1000/1000İlginç Türk Şarkıları Empty_bar_bleue  (1000/1000)
    Güç:
    İlginç Türk Şarkıları Left_bar_bleue1000/1000İlginç Türk Şarkıları Empty_bar_bleue  (1000/1000)
    Tecrübe:

İlginç Türk Şarkıları Empty İlginç Türk Şarkıları

Mesaj tarafından kaan Cuma Nis. 25, 2008 9:03 pm

I Love You I Love You Do You Love Me Yes I Do

Ümit Besen hizla Ingilizce ögrenmeye baslayan bir irka yapabilecegi en büyük zalimligi yapmis, bu sarkiyi peydah etmisti. Caddelerde, sokaklarda kekolar arabalarindan bu yaraticilik örnegi sarkiyi bangirdatir ufacik olmamiza ragmen agiz dolusu kusmamizi saglarlardi.

O dönemde, es kaza bir turist ile tanisirsam bu sarkiyi nasil açiklayacagimi kara kara düsünürdüm. Yillar sonra yabanci bir hanim ile sohbet ederken bu sarki aklima gelmisti. Kendisine böyle bir sarkinin var oldugunu anlatip, sözlerini söyledigimde bana sadece "I Dont believe You" (Hadi Len) demisti.

Çiki Çiki Baba

Sarki sözlerinin illede bir manasi olmasi gerekmez, düsüncesinin bayrak tasiyan örnegi oldu. Aynen söyleydi:

Çiki çiki baba. Ayni ayni yaba. Feli feli kuuli. El fakiri yaba. Oyyy oyyyyy oyyyy. Ulan ne isti be..

Memisler

Topaloglu. Simdi bu öyle bir adamdi ki ceketinin rengine uysun diye saçini boyamaktan çekinmezdi. Uzayliydi, "Uzaydan gelmedik ki, dünyaliyiz biz" diye sarkisi vardi. Bir de "Memisler" adli sarkisi vardi. Duydugumuzda gülmekten yarilarak ikiye ayrilmistik. Sözleri söyle bir seydi sanirim:

Elmalari yemisler,
    Seftaliyi yemisler, Gülmüsler eglenmisler,
    Güllü kizi yemisler,
    Lambaya püf demisler,
    Nasil etti bu isi,
    Tebrik ettim memisi ...

diye sürüp gidiyordu. Inanilmazdi, onu ailecek sevmis, bagrimiza basmistik.

Hayat bayram Olsa

"Bütün dünya buna inansa, bir inansa" gibi hayaller içeren bir sarkidir. Aslinda sözleri gayet iyi niyetli, barisçidir, fakat haddinden fazla ve sahtekar bir iyimserlik tasir. Üstelik melodisi çok basittir ve kolaylikla sinir bozabilir. Hala heryerde çalinir ve insanlar elele tutusarak bu güzel dilekleri tekrarlarlar. Bu gibi durumlarda yavasça masadan kalkarak tuvalete dogru yol almayi yeglerim.

"Hocam nereye? El ele tutussak, birlik olsak" diyenler oldugunda: "Ya iyi diyosun da çok sikistim bilader. El ele tutussak ama prostat olmasak" gibi manasiz cümleler kurarak sivisir, sarki bitene kadar ortama geri dönmezdim. Çikinti bir adam olmak degildi niyetim ama masada el ele tutusarak "Insanlar tutussa, kardes olsa" diye avaz avaz bagiran bu insanlarin, bar ortamindan çikar çikmaz "Vay it sipasi benim arabayi sikistirmis. Hüleaynn ancuk kafali ileri alsana lan" diyerek söz konusu kisilere kafadan dalmasi ne kadar isabetli davranmis oldugumu anlatirdi bana. "Bütün dünya hizla sallansa, hayat ayran olsa" diye
    mirildanarak yol alirdim karanlikta.

Serseri

Hayatta ne oglunun ne de kendinin ne is yaptigini anlamadigim Selçuk Ural söylerdi bu sarkiyi. Aksi gibi sarki adamin delikanlilik dönemlerine de denk gelmemisti. Kocaman adama kar yikama bir kot takim giydirmisler, bu sarkiyi söyletirlerdi. Sözleri aynen söyleydi:

Serseriyim ... Ah serseri ... Okur yazar ve sevimli ... Biraz çapkin,biraz deli ... Ama sevecen bir serseri.

Ulasilmak ve onikiden vurulmak istenen mantik sanirim suydu: "Serseri erkekler kizlari cezbederler. Ama eli mustali sokak serserileri degil. Sevimli, hayati 9 - 5 tadinda yasamayan, genç mizaçli." Yani kisaca bir Mickey Rourke tipi erkek anlatisiydi. Gelin görünki koca serserilik felsefesi bizimkilerin dilinde "okur yazar bir sevimli" haline gelmisti. Çok yasayin.

Bir Aslan Miyav Dedi

"Bir aslan miyav dedi. Minik fare kükredi. Fareden korktu kedi. Kedi pir uçuverdi." Türk çocuklarinin Kayahan'a emanet edildigi bir dönem. Hazret lütfedip Cumartesi sabahlari bi çocuk programi yapiyo. Hesapta olaylar gelecekte bi uzay gemisinde mi ne geçiyo, ufak tefek çocuklar tulumlarla ortalikta dolaniyo, koskoca pop yildizi kartondan yapilma "TRT robotlariyla" muhatap olmak durumunda kaliyo.

Romantizmin çökmek bilmez kalesi gazi almis ya, sabah aksam bi tarafindan çocuk sarkilari çikariyo. Bereket hepsi gömüldü gitti tarihin tozlu sayfalarina. Hiç girmeyelim, bu konu burda kapansin.

Horozumu Kaçirdilar

Bakin bu sarki beni her duydugumda korkutmustur. Ulan böyle hiyar çocuk
    sarkisi olur mu? Horozu kaçiriyorlar, damdan dama uçuruyorlar, bi desuyuna pilav pisiriyorlar. Magdur sahis da olaylari bir bir müsahede ediyor,sonra kafayi yiyip, kaçirilmis, suyuna pilav pisirilmis horoza "geh bili bili" diyor. Polise, kolluk kuvvetlerine olan güvenim ilk bu sarkida sarsilmisti. Demek ki bi gün herifin biri beni de kaçirabilir, suyuma pilav pisirebilir ve pilavdan yiyebilirdi. Terör sarkisiydi. Umarim yoktur artik.

Abone

Su anda Kral TV'nin elinden ne çekiyorsaniz, iste bu yüzdendir dostlar.Ilk Türk pop sarkisi degildi elbet ama bu günkü tarzi yakalayan ve gelismesini saglayan ilk sarkiydi. Sarisin, hafif toplu, genç bir kiz tellerin arkasindan,

"Aboneyim abone.
    Biletlerim cebimde.
    Balli lokma tatlisi.
    Aman hadi hayirlisi."

diye bagirarak fitili atesledi. Kötü sesli bu genç kizin isminin Yonca oldugunu ögrendigimizde hafizamizi zorlamis ve Devekusu Kabare'de geçirdigi günleri animsamistik. Demek ki bu kiz bir sekilde söhret olmayi kafasina koymustu, oldu nitekim. Sarkici oldu. Evet oldu.

Habolo... Habolo sobolobo, habolo humbaa... Habolo sobolobo habolo humbaa... Eee bu nasil sarkidir, ne eder, ne anlatir hiç anlamadim. Anlamaya çalismicamda. Manyakmiyim ben ya!! Du ben sena anlatayim. Bu (Insallah yanilmiyorum) Yonca Evcimik'in, "Saat 9.15 vapurunda. Onu gördüm karsimda. Dizlerimi titretti. Maymun oldum galiba. " diye baslayan ve ayni sekilde devam eden bol renkli bir sarkiydi. Klibinde tahta çubuklarla yürüyen saklabanlar, palyaçolar filan vardi. Daha da berbat bir sey söyleyeyim mi ben size bu sarki hakkinda:

Severdim. Yonca Evcimik'in o sarkisinda abolo sobolobo falan yoktu O senin dedigin söyleydi:

Okayi yamasika kombambaa kombambaa...
    Okayi yamasika kombambaa kombambaa...

Niye hatirliyorsam?

Habolo sobolobo söyle devam eder: "Bir, ki, uç, dört basladi. Hemen simdi basladi. Sarkimiz Marsandiz..."

Galiba benim kafam gereksiz bir sürü bilgiyle dolu.

Honki Ponki

Bir tane hit vardi, Çiki çiki baba'dan evvel, nasil unutulur? Senay'in
    söyledigi:

Honki ponki torino.
    Calona bimbo boriro.
    Mitsubisi hibobo kozizo.
    Çikiçiki sayne tiki tak toooooook...

Ah be abicim...

Cüceler

"Cük cük cücelerim, menim güççük cücelerim, tarlalarda boy atasiz,
    ananiza tez çatasiz" diye sözleri vardi. Fantastik ögeler içeren bir halk
    türküsüydü. Çok meshur olmustu.

Törkis Kovboylar

"Ooo ooo çekilin yoldan vahsi batidan geliyorlar... Amerikanlar eskidi bunlar Törkis kovboylar, diye bir sarki yazsana" deseler bana, zevk ile yazardim, ama çikip okumazdim.

Arkadasim Essek

Baris Manço'nun "Arkadasim Essek" diye bi sarkisi vardi. Arkadasim es, arkadasim sek, arkadasim esseeekkk... Bu nakarati idrak etmem uzun zaman almisti. "Arkada Simsek" ne alaka, ne simsegi, ne manasiz sarki, diyegicik olmustum. Halbuki ne salakmisim. Biraz hatirlatip keyfinizi yerine getireyim mi?

Sari kiz minik buzagiyi sütten kesti mi...
    Kuzularla oglaklar tepisiyor mu...

Gizli Not: Yaziyi okuyan her iki kisiden biri sarkiyi söylemeye baslamistir. eminim...

Barmen Minik

Barda durur barmen minik sise elindeeeee...
    Biz çalariz o durmaz hep oynar yerinde...

Ya bu nasi sarkidir? Barmen niye minik? Yoksa barmenin lakabi mi minik? Hakan abim, Peker abim. Nasil bir ruh hali içindeyken yaptin sen bunu?

Çile Bülbülüm

Iste klasik bir sazli sözlü eglence yeri sarkisi. Ayilarin kendini göstermesi için de bire bir. Sarki baslar baslamaz grup kendi içinde göz temaslariyla bulusur, "Allah" kismi gelince insanliktan çikmak üzere anlasir. Bakiniz simdi sarkicimiz söylüyor:

Çileeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee e eeeee
    AaAaAaAaAhhh
    Aaaaahh Çile Bülbülüm...
    ALLAHHHHHH

Be hey ne oluyor!!?? Yahu bir adabi olmasin mi? Melodiye, besteye katkisi olmasin mi? Özellikle erkek vatandaslarimiz çok yapar bunu, aman korumanin ne alemi var; sirf erkekler yapar Tüm eglencelerimiz nasil basitlesiyorsa, bu "Allah" bölümü de öyle ayilasiyor iste. Adam gibi adamlarin bulundugu bir grupta bu sarkiyi söyleyiniz, aksi takdirde uzak durunuz. Bir de "Allah" kismini kaçirip bir saniye sonra bagiranlar vardir ki, "Yallah" diyip kafa koyulmalidir.

Bakkal Amca

Simdi dikkatle inceleyelim:
    Bakkal amcaa ... Bakkal amca
    Ne var? (Bakkalin zaten sesi boru gibi, bi de "Ne var" diyo. Tam ayi.)

Unin var mi?
    Var var... (Herif direk uyum sagladi.)
    Sekerin var mi?
    Var var... (Kesin embesil)
    Yagin var mi?
    Var var...
    Ne duruyorsun?
    Ne yapayim? (Dayanamayacagim ya. "Ne yapayim" diye soruyo çocugun pi..sini koparacagi yerde.)
    Helva yapsana... Helva yapsana...

Kişi sayfası
    Paylaşım:
    Güç:
    Tecrübe:

İlginç Türk Şarkıları Empty Geri: İlginç Türk Şarkıları

Mesaj tarafından gizli Cuma Nis. 25, 2008 9:08 pm

Çiki çiki baba. Ayni ayni yaba. Feli feli kuuli. El fakiri yaba. Oyyy oyyyyy oyyyy. Ulan ne isti be..

bu güzellmişVery Happy
    enesberkgüçlü
    enesberkgüçlü
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek
    İş/Hobiler : futbol oynamak,bilgisayarla uğraşmak

Kişi sayfası
    Paylaşım:
    İlginç Türk Şarkıları Left_bar_bleue9999/1000İlginç Türk Şarkıları Empty_bar_bleue  (9999/1000)
    Güç:
    İlginç Türk Şarkıları Left_bar_bleue9999/1000İlginç Türk Şarkıları Empty_bar_bleue  (9999/1000)
    Tecrübe:

Mesaj tarafından enesberkgüçlü Cuma Nis. 25, 2008 9:09 pm

geç geç bunları geç
    ll * Gokche * ll
    ll * Gokche * ll
    Süper Moderatör
    Süper Moderatör

Kadın
    İş/Hobiler : müzik...internet...gezmek tozmak...ders...fln
    Lakap : gökçes

Kişi sayfası
    Paylaşım:
    Güç:
    Tecrübe:

Mesaj tarafından ll * Gokche * ll C.tesi Nis. 26, 2008 1:43 pm

güzelmiş...
    oğuzhan
    oğuzhan
    Süper Moderatör
    Süper Moderatör

Erkek
    İş/Hobiler : Öğrenci-Bilgisayar
    Lakap : ozi

Kişi sayfası
    Paylaşım:
    Güç:
    Tecrübe:

Mesaj tarafından oğuzhan Çarş. Nis. 30, 2008 7:00 pm

gizli sen kimsin

Similar topics

-

Forum Saati Cuma Mart 29, 2024 2:55 am