KARDELEN KOLEJİ FORUMU

Hoşgeldiniz

Kardelen Koleji Forumu


  'O KİŞİ İKİNCİ ATATÜRK OLACAK'

  Paylaş
  avatar
  hüseyintas
  Süper Moderatör
  Süper Moderatör

  Mesaj Sayısı : 362
  Kayıt tarihi : 22/04/08

  'O KİŞİ İKİNCİ ATATÜRK OLACAK'

  Mesaj tarafından hüseyintas Bir Çarş. Haz. 25, 2008 7:24 pm

  Emekli Tuğgeneral Tanrıverdi, TSK'nın, İçine Düştüğü İç Siyaseti Yönlendirme Alışkanlığından Kurtaracak Genelkurmay Başkanı'nın, Tarihe ******'ten Sonraki Kahraman Olarak Geçeceğini Söyledi.

  Adaleti Savunanlar Derneği (ASDER) Genel Başkanı Emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi, TSK'nın, içine düştüğü iç siyaseti yönlendirme alışkanlığından kurtaracak Genelkurmay Başkanı'nın, Türkiye Cumhuriyeti tarihine ******'ten sonraki kahraman olarak geçeceğini söyledi.

  Emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi, derneğin internet sitesinde yer alan yazısında, son yıllarda askerin siyaseti yönlendirme çabalarını değerlendirdi. Taraf Gazetesi tarafından yayınlanan askerin yeni Gayri Nizami Harp(GNH) Planı ve "Bilgi Destek Faaliyeti Eylem Planı" nın esasları ile ilgili haberleri değerlendiren Tanrıverdi, fiili işgalin gerçekleşmesi halinde faaliyete geçirilerek, topyekun savunmanın icracısı olması gereken Gayri Nizami Harp Teşkilatının, Cumhuriyeti koruma ve kollama görevlerinde de kullanılacağına dair sinyaller olduğuna dikkat çekti. Tanrıverdi, "Çünkü GNH Kuvvetlerine mensup personel, bulunduğu kilit sivil kurum ve görevlerde iken, kendilerine verilen sefer görev emirleri ile iç siyasete müdahale görevi almış ve bunu icra etmekten başka alternatifi bulunmayan, muvazzaf asker gibi olacaklardır. Bir de bunlar, belirli bir ideoloji mensuplarından seçilirse; yakın gelecekte, Ülkenin iç siyaseti Genelkurmay başkanlığı tarafından ipotek altına alınmış olacaktır." ifadelerini kullandı.

  GNH planı ile ilgili Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın bir gazeteciye ayaküstü cevap verdiğini hatırlatan Tanrıverdi, "Bu cevapta, eski konseptin soğuk savaş dönemine ait olduğu, bunun bittiği, Türkiye'yi işgal edecek gücün de bulunmadığı belirtilerek; zımnen "yeni GNH Konsepti"nin mevcudiyeti; yani, GNH Teşkilatının genişletileceği ve fiili işgal olmadan Genelkurmayın, GNH Teşkilatına görev verebileceği kabul edilmiş oldu." diyor.

  İkinci habere resmi bir açıklama yapıldığını ve bu açıklama ile benzeri planların varlığının da zımnen kabul edildiğini belirten Tanrıverdi şu ifadeleri kullanıyor: "Bu haberlerden iki sonuç çıkarmak mümkündür. Birincisi; Genelkurmay, çok gizli dokümanlarını koruyamıyor. Bu vahim bir durumdur. İkincisi; Genelkurmay, Koruma ve kollama görevinden vazgeçmiyor. Ama fiili bir askeri müdahalenin imkânsızlığını kavradığından, toplumu yönlendirerek ve bir kısım anayasal kurumlar eliyle iç siyaseti yönlendirme çalışmalarını sürdürdüğünün anlaşılmasıdır. Bu da vahim bir durumdur. Huzursuzluk ve istikrarsızlığın kaynağı olduğu gibi, dış tehditlere karşı savunma gayretlerine de zarar vermektedir."

  Yani basına yansıyan "Bilgi Destek Faaliyeti Eylem Planı"nda ifade edildiği ileri sürülen, "Uygun kişilerin seçilmemesi durumunda faaliyet menfi olarak ve misliyle geriye yansıyabileceği" açıklamalarına değinen Tanrıverdi "Gelişkin kişilikler olması nedeniyle bu tip kişiler genelde kendi gündemlerini kendileri belirlemekte ve yönlendirilmeye müsait olmayan bir yapıya sahiptirler. Bu nedenle, faaliyet amacını aşabilecektir. Kamuoyu ilgisinin bu kişilerin üzerinde olması nedeniyle faaliyet, daha ilk adımda karşı propagandaların hedefi olacaktır. İcrasına karar verilmesi halinde çok ayrıntılı bir hazırlık yapılmasına ihtiyaç vardır." açıklamasında bulunuyor.

  GNH unsurlarına seçilip eğitilen ve uygun birimlere yerleştirilecek güvenilir kişilerle, devletin bütün kurum ve kuruluşlarının kontrol altında tutulabileceğini aktaran Tanrıverdi yazısında şu bilgilere yer verdi: "T.C. Tarihinde de son dönem Osmanlı Tarihinde de, bu millet Ordusunun siyasete bulaşmasından büyük zararlara uğramıştır. Komutanlarımız, Cumhuriyeti koruma ve kollama görevini milletimizin sağduyusuna bırakmalı; milletin silahlı gücünü, milletin bütün milli ve manevi değerlerine şemsiye olan, milli iradenin emrinde hareket eden, kendisine siyasi irade tarafından verilen dışa karşı savunma gayretlerine angaje olan bir güç haline getirmelidirler. TSK'ni, içine düştüğü iç siyaseti yönlendirme alışkanlığından kurtaracak Genelkurmay Başkanı, T.C. Tarihine ******'ten sonraki kahraman olarak geçecektir."

   Forum Saati Ptsi Ekim 22, 2018 6:47 am