KARDELEN KOLEJİ FORUMU

Hoşgeldiniz

Join the forum, it's quick and easy

KARDELEN KOLEJİ FORUMU

Hoşgeldiniz

KARDELEN KOLEJİ FORUMU

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kardelen Koleji Forumu

Tesadüfler Kolunu Kurtardı!!

ll * Gokche * ll
    ll * Gokche * ll
    Süper Moderatör
    Süper Moderatör

Kadın
    İş/Hobiler : müzik...internet...gezmek tozmak...ders...fln
    Lakap : gökçes

Kişi sayfası
    Paylaşım:
    Tesadüfler Kolunu Kurtardı!! Left_bar_bleue1000/1000Tesadüfler Kolunu Kurtardı!! Empty_bar_bleue  (1000/1000)
    Güç:
    Tesadüfler Kolunu Kurtardı!! Left_bar_bleue1000/1000Tesadüfler Kolunu Kurtardı!! Empty_bar_bleue  (1000/1000)
    Tecrübe:

Tesadüfler Kolunu Kurtardı!! Empty Tesadüfler Kolunu Kurtardı!!

Mesaj tarafından ll * Gokche * ll Salı Haz. 03, 2008 5:57 pm

TRAFİK kazası geçiren üniversite öğrencisi 19 yaşındaki Sevim İyigören'in tamamen kopan sol kolu, tesadüfler ve şansı sayesinde yerine dikildi. Dikilen kolda, kan dolaşımının başlaması hem genç kız ve ailesi, hem de ameliyat ekibinde büyük sevinç yarattı.

Ailesi Denizli'de bulunan Erciyes Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü 1'nci sınıf öğrencisi Sevim, 4 gün önce Kayseri'den Adana’daki yakınlarını ziyaret etmek üzere, 2 arkadaşı ile birlikte, aynı bölümde öğrenci arkadaşı Cafer Sakallı yönetimindeki 01 YF 3811 özel otomobille yola çıktı. 31 Mayıs cumartesi günü sabah saatlerinde Adana’ya 70 kilometre kala, Pozantı-Tarsus TEM Otoyolu'nda sık sık kazaların meydana geldiği Damlama Mevkii'nde sürücünün direksiyon kontrolünü yitirmesi sonucu otomobil devrildi. Kazada Sevim'in sol kolu dirsek altından kopup savrulurken, sürücü ile diğer arkadaşları Yasin Çolak ve Gamze Ersu hafif yaralandı.

Ambülansla Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Balcalı Hastanesi'ne nakledilen yaralılardan bir kolunu yitirmiş olan Sevim'in durumu, tatil günü olmasına rağmen tesadüfen hastanede bulunan Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr. Hüseyin Bayram'a iletildi. Bu arada, kaza yerindeki sağlık ekibi, kopan kolu bulduklarını ve hastaneye gönderdiklerini bildirdi. Kopan organların yerine dikilmesinde sinirlerin ölmemesi için çok kısa sürede müdahale gerektiğinden saniyelerle yarışan ameliyat ekibi, sabırsızlıkla kopan kolu beklemeye başladı. Planlanan sürede hastaneye ulaşan Sevim İyigören'in kolu, bu alandaki başarıları ile tanınan Prof.Dr. Bayram ve ekibi tarafından yerine dikilmeye başlandı. Tam 11 saat süren ameliyat başarılı geçti ve bu kez yerine dikilen koldaki kan dolaşımının başlaması sabırsızlıkla beklenmeye başladı. Beklenen bu gelişme de olumlu sonuç verdi. Bu arada, Sevim İyigören Denizli'deki ailesi de Adana'ya ulaştı ve kızlarının kopan kolunun yaklaşık 1.5 saat sonra yerine dikilerek olumlu sonuç alınmasının sevincini yaşadı.

Hafta sonu tatiline rağmen tesadüfen hastanede bulunan Prof.Dr. Hüseyin Bayram'ın, aynı gün Adana dışındaki bir tıp kongresine katılmayı daha önceden planlamışken son anda bir nedenle seyahatini ertelediği ortaya çıktı. Sevim'in belki de bir ömür boyu kolsuz kalma şanssızlığını şansa dönüştüren Prof.Dr. Bayram'ın hastanede bulunması ile yeniden koluna kavuşan üniversite öğrencisinin yaşadığı sevince, Ortopedi Servisi'ndeki diğer hastalar ve doktorlar ile personel de ortak oldu.

Prof.Dr. Bayram, kazada dirsek altından kopan kolun ezilmemiş olmasının büyük şans olduğunu, kaza yerindeki ekibin kolu görünce zaman geçirmeden hastaneye sevketmesinin şans zincirini tamamladığını anlattı. Prof Dr. Hüseyin Bayram, “Ameliyat için karar verirken, bizim için önemli olan dokuların canlılığını koruyup- korumamasıydı. Kopan organda bu canlılığı görünce operasyona karar verdik. Sonuç istediğimiz gibi” dedi.

Genç kızın babası Cumali İyigören de sonuçtan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, bu konuda uzman bir doktorun hafta tatili, hem de sabah erken saatte hastanede bulunmasının en büyük şansları olduğunu söyledi.

“DAKİKALARLA YARIŞTIK”

Üniversiteli kızın kopan kolunun operasyonu nedeniyle katılacağı kongreye gitmekten vazgeçen Prof.Dr. Hüseyin Bayram, ameliyatı 2 ekiple yaptıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Operasyonu 2 ekiple gerçekleştirdik. Bir ekibimiz kolun kopan parçası, diğer ekibimiz bedendeki kol üzerinde çalışmalar yaptı. Kol adaleli bir yapı olduğu için operasyonun hızla gerçekleşmesi gerekir. Dakikalarla kolu kurtardık. Eğer daha geç gelseydi, kolu dikme olasılığımız olsa bile işlevini kaybederdi, protez dikmiş gibi olurduk. Şu anda taktığımız kol işlevini yapıyor. Hastamız parmaklarını hissediyor. O gün hastaneye erken uğradım, kongreye gidip- gitmemeyi değerlendiriyordum. 18-19 yaşında bir kızı bu şekilde bırakıp gidemezdim. Hekimliğim cilveleridir bunlar. Önemli olan hastalarımızın sağlığına kavuşması.”

Adana'ya doğru gelirken geçirdikleri kazada kopan kolu başarılı operasyonla yerine dikilen Sevim İyigören de, kaza anını uyuduğu için hatırlamadığını belirterek, şunları söyledi:

“Gözlerimi açtığımda kendimi çimlerin üzerinde bulduk. Ambulans olay yerine gelmişti. Beni ambulansa bindirdi. O arada ellerimi hissetmiyordum. Parmaklarımı hissetmiyordum, kırıldıklarını düşündüm o an. Yüzümü beyaz bir tülbentle sürekli örtüyorlardı. Kolumu görmemem için bunu yapıyorlarmış. Birden tülbent açıldı ve ben kolumun olmadığını gördüm. Kriz geçirdim, kendimden geçtim. Bu kez gözümü açtığımda hastanedeydim. Kolumu yerine diktiler. Bu Allah’ın bana bir lütfu. Kolum kurtuldu. Kendimi çok şanslı hissediyorum.“

Similar topics

-

Forum Saati Cuma Mart 29, 2024 11:19 am