KARDELEN KOLEJİ FORUMU

Hoşgeldiniz

Kardelen Koleji Forumu


  Canlı yayında Kızılırmak suyu tartışması

  Paylaş
  avatar
  enesberkgüçlü
  Yeni Üye
  Yeni Üye

  Erkek
  Mesaj Sayısı : 1345
  Nerden : Nevşehir
  İş/Hobiler : futbol oynamak,bilgisayarla uğraşmak
  Kayıt tarihi : 16/04/08

  Kişi sayfası
  Paylaşım:
  9999/1000  (9999/1000)
  Güç:
  9999/1000  (9999/1000)
  Tecrübe:
  9999/1000  (9999/1000)

  Canlı yayında Kızılırmak suyu tartışması

  Mesaj tarafından enesberkgüçlü Bir Cuma Mayıs 30, 2008 6:49 pm

  HABERTÜRK'te 1 Gün programında Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek arasında oldukça hararetli bir tartışma yaşandı......

  Muzaffer Eryılmaz : Biz artık Ankara'da Büyükşehir Blediye Başkanımızı tanıyoruz. Bir Melih Gökçek klasiği ile tekrar karşı karşıyayız. özür dilemek yetmez . Devletin gücünün yetmediği, aynı partiden olduğu için hesap sormadığı bir Melih Gökçek izliyoruz. Bir yıldır bu suyun sağlığa zararlı olduğu konuşulurken bunu hiç kimseye haber vermeden kullanıma vermesi özellikle çocukların yoksul kesimlerdeki insanlarımızın direkt bu suyu içtiklerini bildiği halde bunu haber vermeden vermek bir nevi kaıtla insan sağlığına aykırı davranmaktır. Dolayısıyla özür yetmez. Birde Avrupa Birliği'ne girmeye çalışıyoruz. Orada olsa hemen gerekli kovuşturma yapılır , görevden el çektirilirdi.

  Melih Gökçek : Elbette halkın sağlığı önemli. Biz halkın sağlığı ile oynayan bir hareket mi yapmışız? Bunlar son derece cahilce ifadeler.  Çankaya Belediye Başkanı bu su belirgin şekilde sağlığa aykırı diyor. Tekrar ediyor insan sağlığına aykırı diyor. kendisi doktor şimdi buranın belirgin şekilde insan sağlığına aykırı olduğuna dair elinde hangi müesseseden, devlet kuruluşundan alınmış resmi rapor var?

  Muzaffer Eryılmaz : Bunu ben söylemiyorum uzmanlar söylüyor. Bu işle ilgili olan suyun arıtılmasında dünya çapında yetkili olduğu bilinen ve ülkemizde de yıllardr Devlet Su İşleri diye bir kurum var o söylüyor. Yıllardır DSİ'nin başında olan şimdi de AKP Hükümeti'nin devlet bakanlığı görevini yapan Veysel Bey söylüyor.
  Burada Başkan'ın çok pişkince hakikaten hayretler içinde kalınacak şekilde hiçbir şey yokmuş gibi vermesi bile sorumsuzluk. Çünkü biliyor ki tartişmalı bir su ve böyle bir verildiği zaman insanlara bunu duyurması gerekirdi. Bu suyu kullanırken büyük bir kirlilik olduğu belli. Bu kadar öemli Ankara'da halkın sağlığını ilgilenren bir konuda halka haber vermden su vermek hizmet midir?
  Türkiye'nin neresinden arasanız arayın 312 Ankara'nın kodudur 874 ile başlayan Kesikköprü ilçesinin o bölgesindeki telefon numaraları hangi numarayı çevirirseniz çevirin herhangi bir kişiye sorun şimdiye kadar bu suyu içmişler mi, içebilmişler mi? İçilmemiş.

  Melih Gökçek : Sayın Yılmazın uslübu bir Belediye Başkanı'na yakışmayacak derece malesef ve malesef çirkin, iğrenç. tabire bakın pişkinlikle diyor. Kendisini tarif ediyor. Kendisini tarif eden bir adamı ben bundan sonra adaba davet ediyorum . Bu gün bir bildiri yayınlamışlar . Öyle şeyler var ki bildiride sağlıklı bir insanın hele hele doktor sağlıklı bir insanın kullanması mümkün değil. O kadar ağır ifadeler var ki hayret etmemek mümkün değil.
  Bakın : ' Yapılan utanmazca, arsızca ve hayasızca insan sağlığı ile oynamaktır' diyor. Bu ne terbiyesizlik? Bu ne biçim uslüp? hem doktor olacaksın hem Çankaya Belediye Başkanı olacaksın hemde bu uslübu kullanacaksın. Yakışıyor mu? Önce kendisini yakışıklı bir uslüp kullanya ağır bir adam olmaya davet ediyorum.
  Benim elimde DSİ'nin bu suyu buraya getirdiğim sırada almış olduğum raporu var. Sadece DSİ değil Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nin raporu, gazi Üniversitesi'nin raporu ve Gazi Üniversitesi'nin raporunun içerisinde iki tane de üniversite profesörünün imzası var.
  Şimdi kalmış sayın Yılmaz ahkam kesiyor. Dayandıkları tek şey 2005 yılında DSİ'nin yapmış olduğu bir inceleme raporu var.

  Sayın Gökçek Ankara'nın günlük su ihtiyacı 900 bin metreküp. Bu suyun ne kadarını Kızılırmak'tan verdiniz?

  Melih Gökçek : 21 gün boyunca değişik metreküplerde su verdik. 200 bin metreküp'e kadar çıktık.

  Su karıştırılıyor mu nasıl bir harmanlama sözkonusu?

  Melih Gökçek : Bizim İvedik arıtma tesislerimiz var. Bu tesislere bütün göl ve göletlerimizden su geliyor. Diğer barajlardan buraya gelen su ile Kızılırmak'tan gelen suyu burada harmanlıyoruz. Bunun tek nedeni sülfat ve klorür miktarını düşürmek. Dünya sağlık Örğütü'nün (World Health Organization - WHO) tespit ettiği rakamlara göre tavsiye edilen 250'yi geçmemek. Ama bunu geçmenin de insan sağlığı üzerinde en ufak bir etkisi olmadığı gene WHO'nun raporlarından belli.
  Ben bunu medyada'da gösterdim 9 ayrı şişe, Kızılırmak'ın sülfat miktarı 330 ml/l (miligram/litre) olmasına karşılık, Avrupa'da marketlerde satılan suların 1100 ml/l, 1400 ml/l, 1500 ml/l, 1600 ml/l. yani bunun da insan sağlığı üzerinde en ufak bir etkisi yok. İnsan sağlığı üzerinde etkili olduğunu söyleyenler tamamıyla ajitasyon yapmak maksadıyla , tamamen siyasi propaganda yapmak maksadıyla ileri sürüyorlar. sayın Yılmaz bana bir tane resmi rapor göstersin. Laf ebeliğinden başka birşey değil.


  Muzaffer Eryılmaz : Bir kere benim ismimi bile doğru dürüst söyleyemeyen biri. ben yazılı olarak kendisini tarif ederken hakikaten çok hafif geçmişim. Çünkü burada bile konuşurken söylediği ifadelerle kendine göre hakaret etmeye çalışıyor. Bu kadar seviyesiz bir sohbet olacağını tahmin etmiyordum. Burada birincisi bir Belediye Başkanı ne yapıyorsa açık olacak şeffaf olacak. Yaptığı her işi anlatacak. yaptığı iş inandığı bir iş ise sağdan soldan biri bişey diyor diye saklamayacak. Bunu kamuoyunda tartışacak ve bu ihalenin nasıl bir ihale olduğunu açık açık herkese anlatacak. Gerede suyunun çok temiz olduğu bilinirken 100 milyon dolara gelecek bir su varken 700- 750 milyon dolar harcanmaması gerektiğini herkes biliyor.
  Burada çok net birşey var burada Kızılırmak suyunun arıtılması için yapılan tarıtma istasyonalrı teknik olarak bu işi yapmakta yetersiz. Bunu herkes biliyor.
  naıl aldığı nasıl verdiği belli olmayan iki üç tane raporla insanların gözünü kandıramaz. Anca ona gücü yetmeyen devleti belki susturur. Ama Ankaralı en kısa zamanda bu sorunu çözecek.
  Böyle yöneticilerin hem kendi sağlıkları açısından ki ben doktorum, bir an önce bu görevi bırakmaları lazım, bırakmıyorsa da bunlara bıraktırtmak lazım. Çünkü burada çok net görünen birşey var ben buradan Ankara halkına ssleniyorum. kendi sağlıklarını düşünüyorlarsa lütfen bu suyu içme suyu olarak

   Forum Saati C.tesi Tem. 21, 2018 9:57 pm